ucuz uçak bileti
Seyahat Öncesi

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın 5 Yolu

Başka ülkelere seyahat etmek ve farklı kültürler ile tanış olmak birçok kişinin arzusudur. Özellikle de yaz aylarında tatil zamanı farklı ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin sayı artmaktadır. Fakat uçak biletini nasıl ucuza alacağınız hakkında bir fikriniz yok ise seyahat etmek sizin için çok pahalı olacaktır.

Uçuş yapmak seyahat sırasında en çok maliyetli kısımlardan biri olmaktadır. Masrafları azaltarak nasıl ucuz uçak bileti bulunur sorusu seyahat etmek isteyen kişilerin cevap aradığı mühim konulardan biridir. Bu yazımda sizlerle ucuz uçak bileti için kullandığım yöntemleri ve kullandığım 5 websitesini paylaşacağım. Buyrun başlayalım 🙂 .

 

Ucuz Uçak Bileti Aramak İçin Arama Motorları

Uçak bileti almak isteyen kişilerin kolay ve aynı zaman hızlı bir satın alma işlemi gerçekleştirmesi için uçak bileti arama motorları kullanması gerekmektedir. Bu tür siteler kullanıcıları için çeşitli özellikler sağlamaktadır. Bu siteler aynı zaman birden fazla havayolu sitesinde bulunan biletleri arayabilmektedir. Lokasyonlara uygun olarak fiyat haritası, e-posta yardımı ile ücretler ve bundan başka daha birçok özelliği kullanıcılara sunmaktadır.

Uçak bileti satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce sadece bir site ile değil birden fazla arama motoru sitesinde araştırma yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır. Hangi sitenin size daha uygun ve ucuz uçak bileti sunacağını araştırma yapmadan bilemezsiniz.

Uygun Fiyatlarla Uçak Bileti Bulabileceğiniz Yerler

En çok kullanılan ve uygun fiyatlarla uçak bileti bulabileceğiniz arama motorlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Skyscanner
  • Momondo
  • Kayak
  • Google Flights

Ucuz uçak bileti arayan kişilerin genel olarak kullandığı site Skyscanner sitesidir. Bu site vasıtası ile iyi bir uçuş bileti fırsatı yakalamanız mümkün. Kayak, Google Flights ve Momondo siteleri yardımı ile de bilet sağlaması yapabilirsiniz.

Bu sitelere ek olarak gideceğiniz ülkenin havayolu şirketinin kendi websitesinden de bilet sağlaması yapmanız size ekstra fayda sağlayacaktır. Uygun fiyatlara uçak bileti bulabileceğiniz arama motorlarını öğrendiğinize göre yöntemlere geçebiliriz. 

 

Ucuz Uçak Bileti Bulmanın Yolları


1-Seyahat Yapmadan Önce Doğru Zamanlama 

Ucuz uçak bileti satın almak için en doğru zaman seyahat yapmadan yaklaşık olarak 4-10 hafta önce araştırma yapmaya başlamanız olacaktır.

Uçuş gerçekleştirmek için uygun fiyatlı satış olan günler Cumartesi, Çarşamba ve Salı günleridir. Çünkü bu gün aralıklarında daha az seyahat eden kişi olmaktadır ve bu nedenle de ücretlerde diğer günlere göre daha düşük olabilmektedir.

Sabah erken saatlerde ve aynı zamanda gece yapılan uçuşlar sizler için daha uygun fiyat sunmaktadır.

Bilet alırken tasarruf etmenin bir diğer yolu ise turizm sezonun dışında seyahat etmek olacaktır. Mesela, X ülkesinde yaz mevsimi Haziran-Temmuz tarihlerinde ise siz bu tarihlerden farkı bir zamanda uçuş yaparsanız sezon fiyatlarından daha uygun fiyatlarla bilet satın alabilirsiniz.

2-Havayollarının Mail Bültenlerine Kayıt Olmak

Sizler için uygun olacak uçak bileti fırsatları havayollarının kendi sitelerinde yer almaktadır. Hatta bazı havayolları şirketleri mail bülten üyeliğini yaptığınız zaman sizlere özel olarak teklifler sunabiliyor ve bununla beraber küçük promosyonlarda verebilir.

Havayollarının mail bültenlerine kayıt işleminizi gerçekleştirerek kampanya olan zaman aralıklarını kolaylıkla yakalayabilir ve kampanyadan anında haberdar olarak %50`ye kadar indirimlerden faydalanarak uçak biletlerinizi satın alabilirsiniz.

Eğer havayolu mail bültenin size göndermiş olduğu haberleri kaçırmak istemiyorsanız gönderilen mailleri bir klasöre taşıyarak Gmail`in mail filtresini kullanabilirsiniz. Bu yöntem ile hiçbir şekilde kampanyaları kaçırmayacak ve anında haberdar olabileceksiniz.

3-Uçak Biletlerinizi Erken Rezervasyonla Şubat ve Ocak Aylarında Satın Alın

Şu ana kadar görülmüş olan en iyi uçuş fırsatları Şubat ve Ocak aylarında olmaktadır. Afrika, Amerika ve Asya gibi ülkelere gidiş-dönüş uçak bileti fiyatlarını 500 dolar altında olan ücretler karşılığında bulabilmeniz mümkün.

Bu aylarda seyahat etmenize gerek yoktur, sadece Şubat ve Ocak aylarında erken rezervasyon yaparak ucuz fırsatlarından faydalanarak biletlerinizi satın almanız gereklidir.

Havayolları daha çok bu aylar içerisinde çeşitli kampanyalar düzenlemektedir, çünkü turizm sezonu birçok yerde artık kapanıyor ve insanlar artık tatilden evlerine geri dönmüş oluyor. Bu sebeple de havayolları talebi artırmak maksatlı kampanyalar yapmaktadır. Sonraki seyahatinizi yapacağınız zaman bu bilgiler aklınızda bulunsun ve belirtmiş olduğumuz aylarda yaz tatiliniz için rezervasyon gerçekleştirmek için paranız birikmiş olsun.

4-Aktarma Özelliğinden Faydalanmak

Bazı zamanlarda yakınınızda bulunan havalimanından otobüs aracılığı ile seyahat etmek, uçuşlara göre oldukça uygun olabilmektedir.

Bazı durumlarda ise gitmeniz gereken yere doğrudan gitmek yerine aktarmalı uçuş veya tren/otobüs gibi alternatifleri tercih ederek gidilecek esas lokasyona ulaşabilirsiniz. Havayollarından bazıları şehirlerin birkaçını çıkış noktası olarak belirlemektedir. Ukrayna`ya Ankara çıkışı olan uçak biletleri kampanya ile İstanbul`a göre daha uygun fiyatlı olmaktadır. Daha uzun bir yolculuk yapmanız gerekecektir, fakat 200-300 TL gibi bir miktar tasarruf etmiş olacaksınız. Bu sebeple de fırsat maliyetini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanız gereklidir.

5-Düşük Maliyetli Havayolu Şirketleri Kullanmak

İngilizcede low cost airline olarak isimlendirilen ve Türkçesi düşük maliyetli havayolu olan bu yöntem vasıtası ile uygun fiyatlı seyahatler gerçekleştirebilirsiniz.

Bu tür firmaların temel amacı bir şeylerde kısarak, insanlar için olabildiğince ucuz fiyatlar ile uçak bileti sunabilmektir. Uçaklarda bulunan bagaj ücreti ve koltuk tercihi gibi özelliklere ihtiyacınız var ise satın alabileceğiniz opsiyonlar bulunmaktadır. Yani ihtiyacınız olmayan şeylere ekstra ücret ödemek zorunda değilsiniz. Bu sebeple de daha uygun fiyatlarla seyahat gerçekleştirebilmektesiniz.

 

Şimdi gelelim ucuz uçak bileti bulabileceğiniz 5 websitesine;

Theflightdeal.com sitesi ile ucuz uçak bileti

Uçuşlar için iyi bir fırsat arayan kişiler için önerebileceğimiz site TheFlightDeal.com`dur. Facebook ve Twitter, aynı zamanda haber bülteninde ya da sitenin kendisinde büyük indirimli fiyatlarla uçak biletlerinin satışını yapan TheFlightDeal.com`la seyahat etmeniz daha kolay ve ekonomik olacaktır.

Nihayetinde uygun fiyatlı uçak bileti bulma herkesin istediği bir şeydir. İşte bu site de sizlere bu konuda yardımcı olmaktadır.

Skiplagged İle Uçak Bileti Satın Alma

Skiplagged ulaşmanız gereken yere en ucuz bileti bulabilecektir, hatta ekstra bir de konaklama gerekse bile…

Skiplagged şehir merkezlerine en uygun fiyatla uçuş gerçekleştirmenize olanak sağlayan arama motorudur. Bu arama motoruna “thriwaway tickets” dahil olmaktadır. Throwaway biletleri, alışık olmadığınız bir yere satın almış olduğunuz uçak biletidir. New York`tan Chicago`ya seyahat edeceğinizi düşünürsek bu biletler biraz pahalı olacaktır. Fakat New York`tan Milwaukee`ye seyahat etmek daha uygun fiyatlı olacaktır, çünkü o ülkeye daha az insan seyahat etmektedir.

ITA Matrix`le Ucuz Uçak Bileti Satın Alma

ITA Matrix, seyahat gerçekleştirmeniz için biletlerin en ucuz olduğu zamanı görmenize olanak sağlamaktadır. ITA Matrix, müşterilerin mümkün olan en iyi programları görmesini sağlayan, kullanışlı takvim indeksi ile en uygun uçuş biletini bulmanıza yardım etmektedir. Sizlerin tek yapmanız gereken işlem varış yerinizi, konaklama sürenizi ve en düşük ücretler olan takvimi görün seçeneği seçmek olacaktır. Sitede bulunan esnek arama alternatifleri, seyahat etmek isteyen kişilerin her gün hangi uçağın nereye uçtuğunu görmesini sağlamaktadır.

Awardwallet.com 

Bu sistem sık uçanlara verilen millerinizi ve toplamış olduğunu puanların hepsini tek bir yerden takip etmenize olanak sağlamaktadır. Awardwallet.com sadece sizlerin organize olmanızı değil, aynı zamanda diğer tüm hesaplarınızda toplanan puanlarını takip ediyor ve tüm bakiyenizi de kontrol etmenize yardımcı oluyor. Bu şekilde her birin ne kadar puanınız olduğu hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Bununla beraber puanlarınızın zamanın dolup dolmaması gibi önemli şeyleri de kontrol etmektedir.

“Millerinize” erişim sağlamak için hiçbir zaman 50 farklı şifre denemenize gerek kalmayacaktır.

Turna.com 

Turna.com sitesi size yılın en ucuz uçak biletlerini hangi günlerde bulabileceğinizi grafiksel olarak sunmaktadır. Siteye üye olan kişiler için bir puan sistemi de sunmaktadır. Kazanmış olduğunuz puanlar sayesinde ücretsiz uçak biletleri kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Bununla beraber kredi kartlarınızda toplanmış olan puanların %10`luk kısmını Turna Puan`a dönüştürerek uçak biletleri kazanabilirsiniz. Kendi arkadaşlarınızı bu sisteme davet ettiğiniz zaman, yani siteye sizin aracılığınızla kayıt oldukları zaman arkadaşlarınızın kazanımlarından %10`luk bir kazanç sağlayabiliyorsunuz. Bu yüzdeyi üye olan arkadaşınızdan sonsuza kadar kazanabilirsiniz ve bu komisyon arkadaşınızdan çıkılmaz site size kendi öder. Yani eğer her daim seyahat eden bir arkadaşınız var ise onu siteye davet ederek belki de hiç uçak bileti almanıza ihtiyaç kalmadan uçak bileti kazanabilirsiniz. Sistemin bu yönü fikrimizce çok mantıklı. Hem site kendi gelişimine olanak sağlamış oluyor hem de sizlerin arkadaşlarınızı davet ederek ücretsiz bir şekilde bilet kazanmanıza yardımcı oluyor. Bu siteyi tercih ederek düzenlenen çeşitli kampanyalardan da yararlanarak çok uygun fiyatlar karşılığında bilet satın alabilirsiniz.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir