yabancı dizi tavsiye
Eğitim

İngilizce Geliştirmek İçin Dizi

Günümüzde İngilizce bilmek büyük bir gereksinim. Herhangi bir işe girerken veya benim gibi yurtdışında seyahat ederken çok işe yarıyor. Dünyanın neredeyse her yerinde İngilizce konuşarak anlaşabileceğiniz birilerini bulabiliyorsunuz. Hal böyle olunca bilmemek değil, öğrenmemek ayıp oluyor.

Üniversite hazırlık okuduğum dönemde Listening Speaking konusunda kendimi geliştirmem gerekiyordu ve bunun için İngilizce altyazılı dizilere merak saldım. Daha öncesinde izlemiyor muydun? Diye sorabilirsiniz. İzliyordum fakat Türkçe altyazılı izliyordum. Bana pek bi’ artısı olmuyordu anlayacağınız.

Şöyle bir antrparantez açayım; hiç bi’ İngilizce bilginiz yoksa bu şekilde İngilizce seviyenizi geliştiremezsiniz. İlk olarak biraz gramer ve biraz kelime bilginiz olmalı…

Her neyse İngilizce dizi izlemek yeni kelime grupları öğrenmenizi, listening pratiği yapmanızı ve telaffuz hatalarınızı düzeltmenizi sağlar. Sizlere tavsiyem, beğendiğiniz kelimeleri ve kelime gruplarını diziyi izlerken aynı zamanda tekrarlayın, duyduğunuz şeyi iki üç defa da siz tekrarlayın bu şekilde daha akılda kalıcı olacak ve daha çabuk öğreneceksiniz.

İngilizce altyazılı dizi izlerken, bilmediğiniz kelimeler illa ki olacaktır. Kesinlikle umursamayın, olayın akışına bakıp o kelime ne anlama gelebilir diye düşünün, çeviriye bakmayın.

 

Şimdi gelelim İngilizcemi geliştirmek için izlediğim ilk diziye;

1-English Extra

english extra

 

Bu diziyi tesadüf eseri Youtube’dan buldum ve çok hoşuma gitti. Kendisinin Listening & Speaking yeteneklerimi tam anlamıyla geliştirdiğini söyleyebilirim. İngilizce öğrenenler için hazırlanmış bi’ dizi olmasıda ayrı bi’ güzel. Dizideki bir karakter Arjantinli ve İngilizce öğreniyor. İngilizce öğrenirken yaptığı hatalar bizlerin gündelik hayatta yapabileceği muhtemel hatalar ve dizinin diğer karakterleri bu hataları düzeltiyor. Diziyi izlerken kesinlikle sıkılmayacağınızı garanti edebilirim. Az çok İngilizce bilenlerin rahatlıkla anlayabileceği bi’ komedi dizisi… Youtube’a “English Extra” yazarak bulabilirsiniz.

 

2-Friends

 

1994 yapımı olan Friends, English Extra dizisinin daha büyük prodüksiyonlu hali diyebilirim. 10 sezondan oluşuyor ve English Extra dizisi kadar eğlenceli… Amerikan dizisi olmasıda diziyi daha kolay anlaşılır hale getiriyor.

Küçük bi’ arkadaş grubunun gündelik hayat hikayesini anlatıyor. Dizi sürekli gündelik hayatla sınırlı olduğu için gündelik İngilizcenizi kolaylıkla geliştirebilirsiniz ve kelime bilginize kelime katabilirsiniz. Dizinin İngilizce altyazılı versiyonunu internetten kolayca bulabilirsiniz. Google amcada arama yaparken İngilizce olarak yapmayı unutmayın. “Watch Friends with English subtitles” gibi…

 

3-Rick and Morty

rick and morty

 

Rick and Morty aslında bir çizgi film fakat yetişkinler için olanından. Benim bu diziyi izlememdeki en büyük etken çok eğlenceli olmasıydı. Yukarıdaki ilk iki diziyi izledikten sonra rahatlıkla izleyebileceğiniz bir dizi. Yaşayabileceğiniz tek problem Rick’in konuşmalarını anlamamak olur diye düşünüyorum 🙂 Neden diye sormayın, diziyi izlerseniz hak vereceksiniz 🙂 Bunun dışında Rick and Morty izlemeye değer. Benim Netflix üyeliğim olduğu için oradan izlemiştim, sizde Netflix satın alabilirsiniz.

Şunuda belirteyim, Friends dizisi de Netflix’te mevcut. Ne kadar çok Netflix dedim, görende reklam aldım sanacak 🙂

 

4-Mr. Robot

mr robot

 

Bence bu diziyi izlemişsinizdir fakat İngilizce altyazılı tekrar izleyin. Dizinin karakterleri gayet anlaşılır Amerikan İngilizcesi konuşuyorlar. Dizinin yapım ekibi içerisinde Kor Adana olarak tanınan bir Türk var. Sosyal medyada görmüş olabilirsiniz, kendisi diziye küçük ayrıntılar ekliyor 🙂 Türk bayrağı, Güllüoğlu Baklavaları, Atatürk büstü gibi… Eğer yazılıma merakınız varsa severek izleyecek aynı zamanda İngilizcenizi geliştireceksiniz. Dizinin İngilizce altyazılı versiyonunu bulmak için Google amcada İngilizce arama yapmanız yeterli.

 

5-Blue Mountain State

blue mountain state

 

Tek kelimeyle mükemmel bir gençlik dizisi. İzlemeye arkadaşım Selim sayesinde başladığım bu dizi bizlere Amerika’daki bir futbol takımının maceralarını anlatıyor. Dizi başından sonuna kadar komedi. Spoiler vermekten korktuğum için daha fazla uzatamıyorum fakat izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Diziyi Netflix’te bulabilirsiniz.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Yorumunu benimle paylaş?

    1. MuratMurat Yazar Yanıtla

      Rica ederim, en yakın zamanda İngilizce geliştirmek için mobil uygulamalar adlı bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir