yurtdışı seyahati için bavul hazırlama
Havadan Sudan

Yurtdışı Seyahati İçin Bavul Hazırlama Rehberi

Çeşitli nedenlerden dolayı yurtdışına çıkması gereken kişilerin, en önemli sorunları arasında yanında bulundurulması gereken kıyafet ve malzemelerin seçimi yer almaktadır. Kimi zaman iş, kimi zaman eğlenme ve kimi zaman ise de eğitim amacı ile yurtdışına çıkması gereken kişiler için, gidecekleri oldukları ülkelerin bu kişilerden istedikleri bazı önemli evrak ve belgeler bulunmaktadır. Söz konusu olan evrak ve belgeler, yapılacak olan seyahatin özelliği ve de kişilerin durumlarına göre farklılık göstermektedir. Aynı zamanda hazırlanacak olan bavulların, insanların günlük yaşamlarını daha rahat sürdürebilmesi adına dikkatli olarak hazırlanması gerekmektedir. Farklı amaçlar için gerçekleştirilecek olan yurtdışı seyahati için bavul hazırlama işlemlerinde yiyecek, içecek, çeşitli evraklar, kıyafet tercihleri, bakım ürünleri ve de sağlık ürünleri gibi çeşitli konulara değinilmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda uzun süreli seyahatler, bazen de kısa süreli seyahatler yapılmaktadır. Valiz hazırlama işlemleri bu süreler göz önüne alınarak doldurulması gerekmektedir. Bunların yanı sıra seyahatlerde dikkat edilmesi gerekenler başında da hava durumunun kontrol edilmesi gelmektedir. Mümkünse seyahat gününden yaklaşık 1 hafta önce havaların nasıl olacağı detaylı olarak araştırılmalıdır. Yaz ayındaki seyahatlerde havalar genelde açık olsa bile valizlere, en azından 1 adet şemsiye ya da yağmurluk koyulması daha avantajlı olmaktadır.

 

Tatil Amacı İle Yapılacak Olan Yurtdışı Seyahati İçin Bavul Hazırlama

 

Dünya üzerinde yer alan çok sayıda ülke, her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Kendi ülkelerinden farklı yerleri gezmek ve aynı zamanda keyifli zamanlar geçirmek isteyen kişiler, yaz aylarında deniz ve plajları ünlü olan ülkelere seyahat etmektedir. Bu seyahatler yalnızca yaz ayında deniz ve kum için değil, aynı zamanda 4 mevsim için tarihi eserleri ve bölgeleri bulunan ülkeler içinde yapılabilmektedir. Genel olarak 4 ile 7 gün arası için yapılan seyahatler için valiz hazırlama konusu oldukça önemli olmaktadır. Tatil amaçlı yapılacak olan yurtdışı seyahati için bavul hazırlama aşamalarında akla ilk olarak nüfus cüzdanı ve de pasaportların bulundurulması gelmektedir. Gerekli olan evrakların başında gelen bu bilgilerin yanı sıra, gidilecek olan ülkelerde araç kiralamak isteyen kişilerinde yanlarında ehliyet bulundurulmasına dikkat edilmesi gerekir. Uçak ile yapılacak olan seyahatler içinde uçak biletlerinin unutulmaması ve valizlere 3-4 gün önceden konulması, dikkat edilmesi gereken belgelerin başında gelmektedir. Çeşitli ülkelere gidecek olan kişilerden istenen Otel Voucher Çıktısı ve bunun ile birlikte Seyahat Sigortası Çıktısı belgelerinin bulunması zorunludur. Ancak bu belgeler gidilecek olan ülkelere göre farklılık gösterebilmektedir. Yurtdışı Harç Pulu, banka kartı ya da nakit paralarında seyahatlerde oldukça gerekli olduğu bilinmektedir. Evrak ve belgelerin yanı sıra valizde olması gerekenler listesinde ilaçlarda yer almaktadır. Sürekli ilaç kullanması gereken kişilerin özellikle gereken ilaçları bavullara koyduğuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ilaç kullanmayan kişiler içinde yanlarında ağrı kesici ilaçları bulundurmaları yararlarına olacaktır.

 

Eğitim Amaçlı Yurtdışı Seyahati İçin Bavul Hazırlama

eğitim için bavul hazırlama

 

Ülkemizde binlerce öğrenci yurtdışında okumanın hayalini kurmakta ve daha mutlu bir gelecek hayalleri yapmaktadır. Daha iyi bir kariyer ve yabancı dil eğitimleri alabilmek için yapılacak olan eğitim amaçlı yurtdışı seyahati için bavul hazırlama listeleri, genel olarak diğer seyahatlerde istenen evrak ve belgeler ile aynı olmaktadır. Ancak bu tür seyahatlerde dikkat edilecek olan kurallar ile birlikte sorunsuz ve yolculuk yapılmasına imkan tanınabilmektedir. İlk olarak yanlarına okuyacak oldukları kitap ya da ansiklopedi gibi bilgilerin yer aldığı ürünleri almaları gereken kişiler, bunun yanı sıra götürecekleri kıyafetlerde seçici olmalıdır. Çünkü eğitim amaçlı seyahatler daha uzun sürelerde olduğu için, gidilecek olan ülkeden kıyafet satın alınması hem valizlerin aşırı dolmasının, hem de daha rahat taşınabilmesi için gereklidir. Aynı şekilde dizüstü bilgisayar, tablet ya da müzik çalar gibi çeşitli teknolojik cihazlarında valizlere koyulmasının yerine, gidilen ülkelerden temini daha yararlı işlemler arasındadır. Bavullara koyulan teknolojik cihazlar, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığı durumlar için ciddi sorunları da beraberinde getirmektedir. Çalma ya da kırılabilme gibi olumsuz durumların önüne geçmenin yollarından biride bu tür cihazların, gidilecek olan ülkelerden alınması tavsiyeler arasındadır. Yiyecek konusunda ise gidilecek olan ülkelerde genel olarak, ülke ve yöremiz ait yiyeceklerin bulunması zordur. Bu gibi durumlarda turşu ya da salça gibi gıda malzemelerinin ufak kaplara konularak taşınmaları, o ülkelerde yabancılık çekmemek adına önemi bulunmaktadır.

 

İş Amaçlı Yurtdışı Seyahati İçin Bavul Hazırlama

iş seyahati için bavul hazırlama

 

Her gün milyonlarca kişi iş nedeni ile birlikte yurtdışı seyahatleri yapmaktadır. Genel olarak büyük şirket ya da firma çalışanları, yurtdışındaki şirketler ile farklı iş konusunda anlaşma yapmak ve müşteri kazanmak amacı ile seyahat yapma ihtiyacı hissetmekte ve bunun için valizlerin detaylı şekilde hazırlanmasına dikkat etmektedir. İş nedeni ile yapılacak olan yurtdışı seyahati için bavul hazırlama konusunda ilk olarak, kıyafetlerin seçimleri önem taşımaktadır. Daha çok takım elbiselerin koyulması gerekmekte ve bu kıyafetlerinde düzenli şekilde valizlere yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. İşe uygun kıyafetlerin yanı sıra, otel ya da farklı yapılarda konaklanma durumları da göz önüne alınmalı ve rahat elbise ve spor ayakkabılarda aşırıya kaçmamak şekilde koyulmalıdır. Diğer seyahatler için gerekli olan evrak ve belgeler, iş seyahatlerinde de genellikle aynıdır. İş seyahatinde daha çok bilgisayar ya da tablet gibi cihazların götürülmesi gerekmektedir. Ancak bu cihazların düzenli paketlere konulması ve mutlaka isim ya da numaraların üzerlerine eklenmesine dikkat edilmelidir. Çalma olaylarının önüne geçmek için bu işlemler önemlidir. Verilebilecek olan tavsiyelerden birisi de valizlere koyulacak olan eşyaların katlama biçimleridir. Kıyafetlerin karışmaması ve bavullarda daha az yer kaplaması için kıyafetlerin rulo şeklinde katlanması ve iyice kapatılması tavsiye edilmektedir.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir