rusya vizesi voucher belgesi
GeziRusya

Rusya Vizesi için Voucher Belgesi Nasıl Alınır?

Bu yazımda sizlere; Rusya vizesi nasıl alınır?, Voucher belgesi nedir? Voucher belgesi nasıl alınır? sorularının cevabını vereceğim.

İlk olarak şunu belirteyim 2016 yılında yaşanan uçak mevzusu sebebiyle Rusya, ülkemizle olan vizesiz seyahat olanağını tek taraflı olarak feshetti. Ruslar hala vizesiz bizim ülkemize gelebiliyor. Anlayacağınız Rusya’ya vizesiz seyahat etme gibi bi’ şansımız yok ve ben bundan sonra da olacağını pek düşünmüyorum. Umarım yanlış düşünüyorumdur.

Günümüzde Rusya vizesi almak pekte zor değil aslında. Herhangi bir avrupa ülkesine gitmek istediğinizde sizden onlarca evrak istiyorlar fakat Rusya bu konuda Türk vatandaşlarına oldukça merhametli 🙂 Seyahat sağlık sigortası bile zorunlu değil mesela.

Rusya vizesi için direk konsolosluğa veya elçiliğe başvuramıyorsunuz maalesef. VFS Global adındaki vize başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor. Bu da cebinizden fazladan 35$ çıkması demek. Ben Türkiye’de İstanbul’da yaşadığım için Taksim şubelerine gitmiştim, sizde direk oraya gidebilirsiniz, randevu almanız gerekmiyor. Başka bi’ şehirdeyseniz gitmeden önce VFS Global’in Rusya vizesi çağrı merkezini arayıp bulunduğunuz ilden nasıl işlem yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şimdi gelelim Rusya vizesi için gerekli belgelere;

Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler (Turistik)

 1. Orijinal imzalı ve kaşeli Voucher Belgesi (Yazının ilerleyen kısmında bu belgeyi ücretsiz nasıl temin edebileceğinizi anlatacağım.)
 2. Dönüş tarihinizden itibaren 6 daha geçerli olan ve 2 adet boş sayfası olan bir pasaport.
 3. Konsolosluğun sitesinden doldurulmuş, bilgisayar çıktısı alınmış ve başvuracak kişi tarafından imzalanmış başvuru formu. Buradan doldurabilirsiniz.
 4. 2 adet 3,5×4,5 boyutlarında vesikalık fotoğraf. (Tercihen arka fon beyaz veya açık renkli)
 5. Voucher belgenizdeki tarihlerde otel ve uçak rezervasyonunuz.

 

Rusya vize ücreti konusunda kesin bi’ bilgi veremiyorum maalesef çünkü fiyatlar güncellenebiliyor. Ben 280₺ + 35$ vermiştim. VFS Global’in websitesinden kontrol edebilirsiniz.

Ben vizeye başvururken 10 iş gününde sonuç belli olur dendi fakat 3 gün sonra vizeyi verdiler. Başvururken; işlem süresi kısa ve başvuru ücreti fazla olan paketle başvuru yapmayın, tamamen para tuzağı. Ayrıca sizlere tavsiyem VFS’den başka bi’ acenteye gidip fazladan para ödemeyin.

 

Şimdi şu meşhur Voucher belgesi nedir? Ondan bahsedeyim.

Bu belge sizin Rusya’da nerede ve ne kadar süre kalacağınızı gösteren bi’ kağıt parçası. İstanbul’da bu işi ticarete dökmüş onlarca acente bulabilirsiniz. 20$’a 5-10 dakikada hazırlayıp veriyorlar.

Ben size Voucher belgesi nasıl ücretsiz alınır? Bunun cevabını anlatacağım.

Otelinizi Booking’den rezerve ediyorsunuz, ardından ‘Bana vize için Voucher belgesi gerekli kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekiyor’ diyorsunuz. Onlarda sizin adresinize posta ile bu belgeyi yolluyorlar. Bu kadar basit. Eğer tatil planınızı 1 ay önceden yaptıysanız; belgenin gelmesi ve vize işlemlerinizin bitmesi için gayet yeterli bir zaman diye düşünüyorum. 

 

Aldığım maillerden dolayı yazıya güncelleme yapma gereği duydum. Otelinize veya hostelinize yollayacağınız mail İngilizce olmak zorunda. Aşağıda sizler için hazırladığım örnek taslağı kullanabilirsiniz.

Hello Dear Sir/Madam,
I need Voucher Document to get visa. Also it must be wet sign, so original. Can you send me it to my home address?
My home address: (Buraya ev adresinizi eksiksiz yazmalısınız, posta kodunuzun vs doğru olduğundan emin olun.)
Best regards.

Ayrıca otel rezervasyonunuzu yapmadan önce otelinizin vize desteği olup olmadığını kontrol etmeyi lütfen unutmayın. 

Son olarak eğer St. Petersburg’a gidecekseniz yazmış olduğum St. Petersburg’da 7 Gün adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Yorumunu benimle paylaş?

 1. gnygny Yanıtla

  Ciddi anlamda çok uğraştım şu davetiye denilen voucher evrağı ile, ümit yok dedim vericem bu parayı son şans webten bakayım dedim belki yardım edecek birisini bulurum ve tadaaaaaa 😃gercekten derdimi dert edinen murat bey beni büyük bir külfetten kurtardı.
  Gerçekten buradan tekrar tekrar teşekkür ederim yardimlarınız için. Ben sorularıma yanıt aldım sizin de sorularınıza cevap vereceğine eminim.

 2. haticehatice Yanıtla

  merhaba biz de bu şekilde vize almaya çalışacağız. ama bu yöntem ile vize aldıktan sonra booking rezervasyonumuzu iptal etsek ve başka bir yerde konaklasak booking tarafından verilen voucher belgesi ve bu sayede aldığımız vizede sorun olur mu sizce?

  1. MuratMurat Yazar Yanıtla

   Merhaba, böyle bi’ şey yapmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Otele sadece ücretsiz voucher belgesi almak için rezervasyon yapmanız sizin için riskli olacaktır. Tatilinizin berbat olmasını istemezsiniz.

 3. OğuzOğuz Yanıtla

  Merhaba,

  Voucher belgesinde yazan otel ile kalacağımız otel aynı olmak zorunda mı? Ve Voucher belgesini Rusya’ya giderken yanımıza almalı mıyız?

  Teşekkür ederim

  1. MuratMurat Yazar Yanıtla

   Merhaba Oğuz,

   Vocuher belgesindeki otel ile kalacağın otel aynı olmak zorunda. Havalimanında voucher belgeni görevliye pasaportunla beraber verdiğinde otelini arayıp bilgi isteyebilirler. 2. Sorununda cevabı otomatik olarak “almalısın” oluyor bu durumda 🙂 İyi gezmeler.

   Rica ederim.

 4. AkınAkın Yanıtla

  Merhaba,
  Öncelikle bilgilendirmelerin için teşekkürler. Benim de bir sorum olacak rusya’da arkadaşımın evinde kalmayı düşünüyorum ancak şuan onunda oturum izni yok bu durumda Voucher belgesi nasıl alabilirim.

  Şimdiden Teşekkürler…

  1. MuratMurat Yazar Yanıtla

   Merhaba Akın,

   Arkadaşının oturma izni olmadığı için sana ziyaret davetiyesi yollayamaz bu durumda bir otele rezervasyon yaptırman şart voucher belgeni alabilmen için. İletişim bölümünden veya muratbbas@gmail.com mail adresinden bana ulaşırsan daha fazla yardımcı olmaya çalışırım.

 5. yavuzyavuz Yanıtla

  meraba biz iki kişi gitmeyi düşünüyoruz iki ayrı voucher belgesi istedik fakat hangi otelin bu belgeyi sağladığını nereden bilebiliriz?

  1. MuratMurat Yazar Yanıtla

   Merhabalar, yazımda da belirttiğim gibi bookingden rezervasyon yaparken otelin vize desteği olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ardından Voucher belgesini otelinizden talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir