rusya vizesi
Gezi

Rusya Vizesi için Voucher Belgesi Nasıl Alınır?

Bu yazımda sizlere; Rusya vizesi nasıl alınır?, Voucher belgesi nedir? Voucher belgesi nasıl alınır? sorularının cevabını vereceğim.

İlk olarak şunu belirteyim 2016 yılında yaşanan uçak mevzusu sebebiyle Rusya, ülkemizle olan vizesiz seyahat olanağını tek taraflı olarak feshetti. Ruslar hala vizesiz bizim ülkemize gelebiliyor. Anlayacağınız Rusya’ya vizesiz seyahat etme gibi bi’ şansımız yok ve ben bundan sonra da olacağını pek düşünmüyorum. Umarım yanlış düşünüyorumdur.

Günümüzde Rusya vizesi almak pekte zor değil aslında. Herhangi bir avrupa ülkesine gitmek istediğinizde sizden onlarca evrak istiyorlar fakat Rusya bu konuda Türk vatandaşlarına oldukça merhametli 🙂 Seyahat sağlık sigortası bile zorunlu değil mesela.

Rusya vizesi için direk konsolosluğa veya elçiliğe başvuramıyorsunuz maalesef. VFS Global adındaki vize başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor. Bu da cebinizden fazladan 35$ çıkması demek. Ben Türkiye’de İstanbul’da yaşadığım için Taksim şubelerine gitmiştim, sizde direk oraya gidebilirsiniz, randevu almanız gerekmiyor. Başka bi’ şehirdeyseniz gitmeden önce VFS Global’in Rusya vizesi çağrı merkezini arayıp bulunduğunuz ilden nasıl işlem yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Şimdi gelelim Rusya vizesi için gerekli belgelere;

Rusya Vizesi İçin Gerekli Belgeler (Turistik)

  1. Orijinal imzalı ve kaşeli Voucher Belgesi (Yazının ilerleyen kısmında bu belgeyi ücretsiz nasıl temin edebileceğinizi anlatacağım.)
  2. Dönüş tarihinizden itibaren 6 daha geçerli olan ve 2 adet boş sayfası olan bir pasaport.
  3. Konsolosluğun sitesinden doldurulmuş, bilgisayar çıktısı alınmış ve başvuracak kişi tarafından imzalanmış başvuru formu. Buradan doldurabilirsiniz.
  4. 2 adet 3,5×4,5 boyutlarında vesikalık fotoğraf. (Tercihen arka fon beyaz veya açık renkli)
  5. Voucher belgenizdeki tarihlerde otel ve uçak rezervasyonunuz.

 

Rusya vize ücreti konusunda kesin bi’ bilgi veremiyorum maalesef çünkü fiyatlar güncellenebiliyor. Ben 280₺ + 35$ vermiştim. VFS Global’in websitesinden kontrol edebilirsiniz.

Ben vizeye başvururken 10 iş gününde sonuç belli olur dendi fakat 3 gün sonra vizeyi verdiler. Başvururken; işlem süresi kısa ve başvuru ücreti fazla olan paketle başvuru yapmayın, tamamen para tuzağı. Ayrıca sizlere tavsiyem VFS’den başka bi’ acenteye gidip fazladan para ödemeyin.

 

Şimdi şu meşhur Voucher belgesi nedir? Ondan bahsedeyim.

Bu belge sizin Rusya’da nerede ve ne kadar süre kalacağınızı gösteren bi’ kağıt parçası. İstanbul’da bu işi ticarete dökmüş onlarca acente bulabilirsiniz. 20$’a 5-10 dakikada hazırlayıp veriyorlar.

Ben size Voucher belgesi nasıl ücretsiz alınır? Bunun cevabını anlatacağım.

Otelinizi Booking’den rezerve ediyorsunuz, ardından ‘Bana vize için Voucher belgesi gerekli kaşeli ve ıslak imzalı olması gerekiyor’ diyorsunuz. Onlarda sizin adresinize posta ile bu belgeyi yolluyorlar. Bu kadar basit. Eğer tatil planınızı 1 ay önceden yaptıysanız; belgenin gelmesi ve vize işlemlerinizin bitmesi için gayet yeterli bir zaman diye düşünüyorum. 

Son olarak eğer St. Petersburg’a gidecekseniz yazmış olduğum St. Petersburg’da 7 Gün adlı yazımı da okuyabilirsiniz.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Yorumunu benimle paylaş?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir