couchsurfing nedir
CouchSurfing

CouchSurfing Nedir? Nasıl Kullanılmalıdır?

Bugün sizlere sıkça kullandığım CouchSurfing’i anlatmaya karar verdim. CouchSurfing için dünya üzerinde gezginler tarafından yaygın olarak kullanılan bir sosyal ağ diyebilirim. Gittiğiniz ülkede yerel insanların evlerinde ücretsiz konaklama imkanı sunuyor. Aynı zamanda sizlerde yabancı insanlara ücretsiz konaklama imkanı sunabiliyorsunuz.

 

Peki ya sistem nasıl işliyor?

CouchSurfing’e üye olup güzel bir profil oluşturuyorsunuz. Kime göre güzel profil? Herkese. Dürüst olmak gerekirse benim profilim güzel olmayanlardan. Üşendiğimden bir türlü güzel bir profil hazırlayamadım. Ama bu yazı vesilesiyle bende profilimi güncellemeyi düşünüyorum :).

 

CouchSurfing Profili Neden Önemli?

couchsurfing nasıl kullanılır

CouchSurfing Nasıl Kullanılır?

Eğer ücretsiz konaklama imkanı istiyorsanız bu bir şart. Çünkü insanlar profilinize bakarak sizi tam anlamıyla tanıyabilmeli ve güvenebilmeli. Kısacası sizler güven kazanabilmek için kendinizi güzelce tanımlıyor ve resimler ekliyorsunuz.

Profilinizde doldurmanız gereken bir sürü alan olacak 🙂 Bunlar sırasıyla; hakkımda, ilgi alanlarım, sevdiğim kitaplar, filmler ve müzikler, öğretebileceklerim, öğrenebileceklerim, paylaşabileceklerim, neden CouchSurfing kullanıyorum?, hangi ülkeleri ziyaret ettim, hangi ülkelerde yaşadım. İşte bu alanların güzeeeelce doldurulması gerekli :). CouchSurfing’de hızlıca host bulmak için yeterli mi? Kesinlikle değil. Nerden biliyorsun yaa? Dediğinizi duyar gibiyim. Çünkü bende insanlara hostluk yapıyorum ve insanların profillerinde dikkat ettiğim bir kaç kısım daha var.

 

1-Referans

CouchSurferların referansları benim için en önemli noktalardan birisi… Kullanıcılar birbirleri hakkında yorumlar yazıyorlar ve bu yorumları okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabiliyorum. Sizlere tavsiyem referans sahibi olmanız bu şekilde istek yolladığınız insanlar sizlere daha rahat güvenebilecekler.

2-Onaylı Hesap

Bu kısmı çok umursadığım söylenemez fakat hesabınız onaylı ise daha hızlı host bulabilirsiniz. Onaylı hesaba sahip olmak için maalesef ödeme yapmanız gerekiyor fakat merak etmeyin sadece bir seferlik. Ödeme yaptıktan sonra ekstra olarak telefonunuzu, kimliğinizi ve adresinizi onaylamanız sizi daha da güvenilir yapacaktır.

 

Konaklama İsteği Yollarken Neler Yazmalısınız?

Eveeeeet geldik en önemli konuya. Herhangi bir ülkeye gideceksiniz fakat konaklamaya para harcamak istemiyorsunuz. CouchSurfing üzerinden gideceğiniz tarihte müsait olan host listesi karşınızda, ne yapacaksınız? Herhangi bir hostu seçin ve başlayın yazmaya…

 

  • Kendinizi kısaca tanıtın

Kısaca kendinizden bahsedin. Profilinizdeki hakkımda yazısından yararlanabilirsiniz fakat farklı cümleler kullanmak daha etkileyici olacaktır.

  • Seyahatinizden bahsedin

Seyahatiniz süresince neler yapmak istediğinizi, gideceğiniz ülkeyi seçme sebebinizi vs anlatın.

  • İstek yollayacağınız hostun profilinden faydalanın

Hostun profilini iyice okuyun ve ortak ilgi alanlarınızla ilgili şeyler yazın. Mesela “Ben de büyük bir Harry Potter fanıyım, seninle bu konu hakkında konuşmak için can atıyorum” ya da “Profilinizde yazılım mühendisi olduğunuzu gördüm, bende yazılım mühendisliği okuyorum ve tecrübelerinizi dinlemek isterim” gibi…

  • Küçük eklemeler yapın
  1. Gideceğiniz ülkenin kültürünü daha iyi yaşayabilmek için otel yerine yerel birinin yanında konaklamanın size katacaklarından bahsedin.
  2. Türkiye’den hediye götürebileceğinizi söyleyin.
  3. Son olarak size hostluk yapamasa bile onunla buluşabileceğinizi ve güzel zaman geçirebileceğinizi yazın.

 

Ayrıca buradan yeni bir yazı dizisine başladığımında müjdesini vermek istiyorum. CouchSurfing sayesinde hostluk yaptığım, tanıştığım ve evlerinde misafir olduğum insanlarla olan tecrübelerimi yazacağım. CouchSurfing tecrübelerimi anlattığım yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

CouchSurfing Rehberi gibi bir yazı oldu bir nevi. Merak ettiklerinizi veya eklememi istediğiniz kısımlar varsa yorum olarak yazabilirsiniz. 

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Yorumunu benimle paylaş?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir