polonya alışveriş yasağı
GeziPolonya

Polonya’da Pazar Günleri Alışveriş Yasağı

Polonya’da öğrenciliğimin daha ikinci ayına adım atmışken çok saçma bir kanunla karşılaşmış bulunmaktayım. 11 Mart’ta yürürlüğe giren bu yasa koca bir saçmalıktan ibaret. Bu kanuna göre her ayın 2 pazarı alışveriş yasak. Yalnızca pastaneler, benzin istasyonları, çiçekçiler, postaneler, tren istasyonları ve havaalanları hariç. Alışveriş merkezleri, marketler vs kapalı anlayacağınız.

Böyle bir kanun çıkmasındaki ön büyük etken şuanki Polonya hükümetinin aşırı dinci olması… Polonya halkı yapacak bi’ şey bulamasın ve kiliseye gitsin diye çıkartılmış bir kanun. Polonyalı arkadaşlarımın ve hocalarımın dediğine göre…

11 Mart’ta sabah kahvaltı yapabilmek için ekmek almaya gittiğimde karşılaştığım bu berbat manzarayı sizlere anlatmaya kelimeler yetmez. Adeta 9 çocukla kapıya bırakılmış bi’ baba, akbilinde 1,20 kuruş kaldığı için “yetersiz bakiye” seslerine maruz kalmış bi’ öğrenci, elinden şekeri alınmış bi’ bebek gibiydim. Ekmeksiz kahvaltı mı olur hiç? Olmaz, ama maalesef o gün oldu. Hayatım boyunca geçirmiş olduğum en kötü Pazar günüydü sanırım.

12 Mart Pazartesi günü bu konuyu üniversitede hocama sorduğumda “2019 seçimlerinde indirirler tahttan” cevabını aldım. Eğer 2019 yılında Mateusz Morawiecki adındaki şahsiyet başkanlıktan gitmezse her ayın 2 pazarı değilde 3 pazarı alışveriş yasaklanacakmış. Çoğunluğu Müslüman olan Türkiye’de eğer böyle bi’ kanun çıkartılmış olsa ve Cuma günleri açık bir mekan bulunmasa ülkece ayaklanma çıkar sanırım. Emin değilim ama yazmış bulundum 🙂 Ayaklanma çıkmasada Ateisti, Hristiyanı hatta ve hatta Müslümanı bile bu işe sıcak bakmaz. Kaldı ki ben şu anda Avrupa Birliğine üye olan, Polonya’dayım. Ve bulunduğum Wroclaw tam anlamıyla öğrenci şehri. Türk’ü, Hintlisi, Arabı, Japonu, Çinlisi alayı burada üniversite öğrencisi. Her çeşit dinden insan mevcut, fakat sen gelmiş insanlar zorla kiliseye gelsin diye böyle bir kanun çıkartıyorsun. İlk geldiğimde Polonya kilise tarafından yürütülüyor dediklerinde inanmamıştım ama şu anda inanıyorum.

Eğer bi’ cumartesi ekmek almayı unutursam; Marie Antoinette hanımefendinin dediği “Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler” sözünü yerine getireceğim :). Pastaneler açık ne de olsa.

Son olarak bu kuralı ihlal eden herkes 100 zloti para cezasına çarptırılıyor ve tekrarlandığı takdirde hapis cezası verilebiliyor. Yorumu size bırakıyor ve ellerimi klavyeden uzaklaştırıyorum.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Yorumunu benimle paylaş?

  1. MertMert Yanıtla

    Dikta rejiminin olduğu hiçbir ülke yaşanılası değildir maalesef. Türkiye’de şuan aynı konumda.

    1. MuratMurat Yazar Yanıtla

      Yaşanılamaz bi’ ülke diyemem Polonya için fakat yazıda da belirttiğim gibi kilise tarafından yönetildiği için aşırı baskıcı din konusunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir