ec malta dil okulu
EğitimMalta

EC Malta Dil Okulu Deneyimlerim

Mükemmel bir inceleme yazısıyla karşınızdayım. “Dil okulu incelemesi mi olur?” Diyebilirsiniz. Evet olur. Çünkü ingilizcemi geliştirmek için Malta’ya gitmeye karar verdiğimde hangi okula gitmem gerektiği konusunda hiçbir fikrim yoktu ve araştırma yaptığımda da çok fazla bilgi bulamamıştım. Belki bu yazım sizin seçim yapmanızda yardımcı olabilir.

EC dil okulu Malta’da gidebileceğiniz en iyi dil okullarından yalnızca biri.

 

Okulun ilk günü bir seviye sınavına giriyorsunuz, bu sınav Gramer, Reading, Listening ve Writing bölümlerinden oluşuyor. Ardından sınav sonucunuza göre, size uygun bir sınıfa yerleştiriliyorsunuz.

 

1-Ders işlenişi

Bu konuda gerçekten iyi olduklarını söylemem gerekiyor. Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri gramer ve konuşma-anlama yeteneklerinizi geliştirmeye yönelik dersler işliyorsunuz. Salı ve Perşembe günleriyse bir konu oluyor ve o konu hakkında konuşuluyor, konuyla ilgili materyaller de veriliyor tabi. Ne kadar çok konu dedim. Hocalar derslerde yalnızca İngilizce konuşulması yönünde çok ısrarcılar. Sınıfınızda bir kaç Türk olabilir, Türkçe konuşmamaya dikkat etmelisiniz. Beste diye bi’ arkadaşımla bu yüzden disipline gitmişliğimiz var.

İngilizce’nin İngilizce anlatılması gözünüzü korkutmasın, seviyenize göre kelimeler ve kalıplar kullanıyorlar ve anlıyorsunuz zaten. Anlamadığınız yerde sorup daha anlaşılır şekilde anlatmasını isteyebiliyorsunuz.

Ayrıca söylediği ve anlamadığınız bir kelime olursa rahatlıkla sorabilirsiniz, çok güzel bir şekilde anlatıyorlar. Açıp sözlükten bakmayın, bu şekilde daha çok akılda kalıyor.

 

2-Sosyal etkinlikler

Okulun her gün başka bir etkinliği oluyor, haftasonları da dahil. Çoğu ücretli oluyor ama ücretsiz olduğu zamanlarda oluyor. Etkinlik panosundan takip edebilirsiniz. Etkinliklere katılmanızı tavsiye ederim, yeni yerler gezip görmenin yanında, İngilizce pratik yapmış oluyorsunuz. Yeni arkadaşlıklar da cabası.

Okul haftanın belirli günleri, belirli gece kulüplerinde partiler veriyor. Hiçbirini kaçırmadan gidin, eğlenmeyi biliyorlar. Ayrıca ilk içkinizde ücretsiz oluyor. Malta’da gece hayatı ile ilgili yazmış olduğum yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

3-Konaklama

Malta’da bulunduğum sürece paylaşımlı apartta kaldım ve size de tavsiye ederim. Aile yanı konaklama biraz sıkıntılı olabilir. Gece parti veremezsiniz, istediğiniz şeyi istediğiniz zaman yapamazsınız vs vs. Şöyle bir örnek vereyim, son hafta oda arkadaşım bir Brezilyalıydı ve önceki haftalarda aile yanında kalıyormuş. Host ailesi arkadaşıma buzdolabını ve mutfağı kullandırmıyormuş ve arkadaşım sürekli dışarıdan yemek yemek zorunda kalıyormuş. Buda maliyetli oluyor haliyle.

Apart gerçekten çok avantajlıydı benim için. Bütün mutfak araç gereçleri, buzdolabı, fırın, ocak, ekmek kızartma makinesi, su ısıtıcısı, çamaşır makinesi kısacası ne ararsanız vardı.

Malta’da ki yaşam maliyetlerini öğrenmek için, yazmış olduğum yazıyı okuyabilirsiniz.

Anonim

Gezdiğim, gördüğüm yerleri sizlere aktarmaya çalışan tam zamanlı bir amele, Wroclaw Teknoloji Üniversitesinde de öğrenciyim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir